Çalışan Mutluluğu

ÇALIŞAN MUTLULUĞU

                                                                                                                                                                                  ’Çalışanlarınızı mutlu etmek istiyorsanız, onlara ne istiyorlarsa verin. Hem de hiç çekinmeden… Çünkü wholesale NFL jerseys istekleri son derece makul. Sanıldığının aksine yüksek ücret, maliyetli yan haklar ve para ödüllerinin peşinde değiller…!’’

 

 David SİROTA

 

David SİROTA’NIN 2,5 milyon kişi üzerinde yaptığı araştırma İnsan Kaynaklarının iş dünyasındaki stratejik önemini bir kez daha vurgular nitelikte.

Çalışanlar iş yerlerinde;

v  ADALET

v  TAKDİR EDİLMEK

v  ARKADAŞÇA BİR İŞ YERİ

İstiyorlar.

Peki, tüm insanlar yeni bir işe başladıklarında MOTİVASYONU neredeyse %100 iken nerede yanlış yapılıyor?

Üst Düzey Yetkililer, İK Uzmanları ve yöneticiler ÇALIŞAN MUTLULUĞU için neler yapmalılar?

 Mutsuz olma nedenleri ve çözüm önerilerine geçmeden önce hemen belirtmekte fayda görüyorum ki elbette yönetim kısmında görevli olan bizlerinde birer çalışan olduğumuzu unutmamak gerekir. Şirkette insanlar birer halka gibi bağlıdır birbirlerine dolayısıyla bizler özellikle İK alanında çalışan insanlar olarak onları motive etmeden önce kendi iç huzurumuzu ve enerjimizi yenilemeyi unutmamız gerekir.

Bu küçük hatırlatmayı da yaptıktan sonra hadi gelin bu yazıyla birlikte çuvaldızı kendimize batıralım ve ÇALIŞANLAR ücret ve yan haklar dışında şirket içinde NEDEN MUTSUZ oluyorlar neler yapabiliriz, neler yapmamalıyız gelen genel şikâyetler ve yeni fikirler üzerinden giderek bir köprü oluşturalım ve nasıl mutlu oluruz birlikte inceleyelim.

YÖNETİCİLER-ÇALIŞANLAR

 YÖNETİCİM TARAFINDAN YAPTIĞIM ÇALIŞMALARDAN DOLAYI TAKDİR GÖRMÜYORUM

Evet. Bu cümleyi ne kadar sık duyduk iş yaşantımızda değil mi? . TEŞEKKÜR EDİN –MÜMKÜNSE SOĞUTMADAN J.Unutmayın bizler yönetici olarak şirketi temsil ediyoruz aynı zamanda ve ekibimizde çalışanların başarıları doğal olarak bizim ve şirketimizin başarısı. O yüzden her fırsatta teşekkürü atlamamak gerekiyor.

-Proje bitsin sonra tebrik ederim.

-Fazla şımartmamak lazım performansı düşebilir.

-Çalışanlarla aramda bir mesafe olması lazım

Gibi klişe düşünceleri kafanızdan atın lütfen. Siz bir ekipsiniz ve tıpkı aile gibi birbirinize ne kadar özverili davranırsanız o kadar yüksek değerlere ve bağlılıklara sahip ??reniyorum” olursunuz.

‘’YÖNETİCİMİ DÜĞÜN/DAVET/İŞ ARKADAŞLARIYLA YAPILAN YEMEK ORGANİZASYONUNA DAVET ETTİM AMA GELMEDİ! ‘’

Çağrıldığınız özel günlerde mutlaka orda olun. Yönetici şapkanızı çıkartıp onlarlar eğlenin. Çağrılmanız sizin kişi için önemli olduğunuz göstergesidir ve sizde ona gösterdiğiniz önemi sergileyin.

 ‘’EYVAH! MÜDÜR TOPLANTIDAN ÇIKTI! ‘’

Üst yönetimle yapılan gergin toplantılar sonrasında bunu direk çalışanlarınıza yansıtmayın ofis dışında kısa bir kahve molası ile kendinizi rahatlatabilir ve sonrasında çalışanlarınızla toplantı yapabilirsiniz. Bazen bir 5 dakika bile insan üzerinde oldukça etkilidir. İstemeden oluşabilecek küçük gerginliklerin önüne geçin.

‘’HER FIRSATTA BİZ BİR EKİBİZ DİYOR AMA X KİŞİSİNİN BAŞARILARINI HEP ÖN PLANDA TUTUYOR.’’

ŞİRKETLERE YILDIZLAR DEĞİL EKİP RUHU TAŞIYAN ÇALIŞANLAR LAZIM. Ekibinizde birlikte çalıştığınız insanlara karşı ADİL olun. Bir kişi ne FLOP kadar üstün çalışmalar yaparsa yapsın ekip ruhu olmadıkça o şirkete katma değer katamazsınız. Tek başına hiç kimse yıldız değildir! Ekibinizde kimseyi yıldızlaştırmayın ve ekip ruhunu koruyun.

 ‘’YÖNETİCİME ÇOK GÜVENDİĞİM BİR PROJEYİ SUNDUM AMA BENİ DİNLEMEDİ BİLE…’’

Lütfen dinleyin! Ve herkesin fikirlerine saygı duyun… O an yapacağınız hiçbir iş size gelen çalışanınızın hevesinin kaçması kadar önemli olamaz. Gerçekten o an için uygun değilseniz ona bir toplantı saati ayarlamaya çalışın ve mümkünse ofis dışında toplantı salonunda onun projesi üzerinde konuşun. Ayrıca şirket genelinde çalışanlara daha iyi iş ortamı için görüş ve öneri paylaşım havuzları oluşturun. Belki ilk algı olarak yazılan verilerin değerlendirilmeyeceğini düşüneceklerdir ancak doğru ve sistemli bir proje ile bu işi gereken zaman ve çabayı ayırdığınızda katılımın daha çok arttığını göreceksiniz.

 ‘’YÖNETİCİMLE İLETİŞİM KURMAKTA ZORLANIYOR, ÇEKİNİYORUM…’’

AÇIK KAPI YÖNTEMİ uygulayın. Çalışanlarınız size ulaşmakta herhangi bir sorun çekmemeliler. Bunun için insanlara isimleriyle hitap ederek her çalışanın az çok kişisel özelliklerini bilerek ve kısada olsa onlarla bu konular üzerinde konuşarak pekâlâ aranızda ki kopuk iletişimi canlandırabilirsiniz. Masamızda onlara ikram edeceğimiz bir şekerlik çikolata bile çalışanlarımızın ofise gelmesi için pozitif duygular yaratacaktır.

 ‘’İŞ ARKADAŞIMLA İLGİLİ YAŞADIĞIM SORUN KARŞISINDA YÖNETİCİM KAYITSIZ KALIYOR’’

Bu konuda hassas dengeler söz konusu tıpkı diğer konularda olduğu gibi. Ekibimizde çalışan insanlar arasında gün içinde mutlaka sorunlar çıkabilir. Bunları görmezden gelmek ile zamana bırakmak ve olayları gözlemlemek arasında çok ince bir çizgi olduğunu unutmamak gerekir. Olayları gözlemlerken sorunu çözmek için çok aceleci olmakta kötü çok geç kalmakta. Bu gibi konuların üzerinde durmayarak çalışanların size duyduğu güven duygusunu zedelemeyin.

ŞİRKETLER VE ÇALIŞANLAR

DEFACTO’NUN MUTLULUK DEPARTMANI VE GÜLEN ABLA UYGULAMASI

Bu uygulama ile DeFacto 5 kişilik bir ekiple ‘’Mutluluk Departmanı’’ oluşturdu ve bu departmanda çalışanların görevleri iş tatmini açısından mutlu olmalarını sağlamak, onları dinlemek, üst yönetimde onların gönüllü elçisi olmak ve motivasyonlarını yüksek tutmak olarak belirlendi. DeFacto’nun birde ‘’Gülen Abla’’ projesi var ki bu proje ile çalışanlar Gülen ITE Ablaya e-posta, telefon ya da yüz yüze konuşarak iletişime Homebuyers geçiyorlar ve dertlerini, önerilerini, şikâyetlerini gülen abla ile paylaşıyorlar.

Ayrıca çalışanlarının dinlenmeleri için ‘’Mutluluk Odası’’uygulamaları var. Kitap, Dergi, Bilgisayar, Tv ve rahat koltukların bulunduğu bu alanlarda çalışanlar dinlenme aralarında Mutluluk odalarında rahatça dinlenebiliyorlar.

 PEGASUS ÇALIŞANLARININ YENİ DOĞAN KIZ ÇOCUKLARININ İSMİNİ UÇAKLARINA VERİYOR

Çalışanlarının yeni doğan kız çocuklarının isminin yeni teslim alınan uçaklara verilmesi Pegasus dünyasında artık bir gelenek haline geldi. Yalnız kız bebeğin uçak teslim tarihine en yakın cheap nba jerseys tarihte doğmuş olması şartı aranıyor.
Pegasus Kasım 2007’de Hayırlı’yı, Ocak 2008’de Hanım’ı,  Ağustos 2008’de Gülce’yi, Şubat 2009’da Ece’yi, Haziran 2009’da Selin’i, Ağustos cheap NBA jerseys 2009’da Merve’yi ve son olarak 20 Mart 2010’da Dilara’yı filosuna katarak toplamda 25 uçağa ulaştı.

 

Pegasus yaptığı bu uygulamayla hem çalışanlarını mutlu ediyor hem de çalışanlarına verdiği kıymeti ön plana çıkartarak yeni yetenekleri bünyesine çekip toplum bilincinde pozitif yer etmiş oluyor.

Belki DeFacto gibi bir mutluluk departmanı kuracak bir şirkette çalışmıyoruz ya da Çalışanlarımıza lüks odalarda dinlenme salonu tahsis edecek bir yönetimimiz yok ancak çalışmış olduğumuz şirkette böylesi bir sistem kuramıyoruz diye tümden vazgeçmek olmamalı. Unutulmaması gereken çok önemli bir şey var HİÇ BİRŞEY YAPMAMAK KADAR KÖTÜSÜ OLAMAZ.

 

ÇALIŞAN MUTLULUĞUNUN ÖNEMİNİ ANLAYAN ŞİRKETLER BUGÜN YÜKSELİŞTELER VE GELECEKTEDE YÜKSELİŞLERİNİ DEVAM ETTİRECEKLER. BU YOLDA İLERLEYEN BİR ŞİRKET VE/VEYA YÖNETİCİ OLMAK BİZLERİN ELİNDE.

UNUTMAMALIYIZ Kİ

ÇALIŞMA HAYATIMIZDA FARKLI SONUÇLAR ELDE ETMEK İÇİN İLK BAŞTA FARKLILIK YARATMALIYIZ.

Serhat Levent KAHYAOĞLU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s