Şirketinizin ‘Afet Melekleri’ var mı?

    Pazartesi sabahı,  merkez üssü Ege Denizi olan 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kimimiz evimizde hissettik depremi, kimimiz işyerlerimizde. Yurdumuzun dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde olduğunu biliyoruz. Deprem Bölgeleri Haritası’na göre, yurdumuzun %92’sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu, nüfusumuzun %95’inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin %98’i ve barajlarımızın %93’ünün deprem bölgesinde bulunduğu da biliyoruz.

    Tüm bu verileri göz önüne aldığımızda bana bir şey olmaz anlayışıyla davranma lüksümüzün olmadığı çok açık ortada. Deprem anında ve sonrasında nasıl hareket edeceğimizi öğrenmemiz gerekiyor. Tedbirli yaşamayı bilinçli bir şekilde hayatımıza yerleştirmeliyiz.

    Peki zamanımızın çoğunu “Hala geçirdiğimiz iş yerlerimizde bu konuda ne gibi tedbirler wholesale jerseys alınıyor?

    İşletmeler, çevredeki belirsizlikler ve değişikliklerden dolayı, beklenmedik tehlikelerle karşılaşabilirler. Deprem, toprak kayması, heyelan, sel, su taşkını, fırtına, yıldırım, çığ düşmesi Secret vb. yıkıma neden olan insan kontrolünün dışında oluşan doğal olaylardır. Bu gibi olağandışı olaylara karşı şirketlerin afet yönetimi planlarının olması gerekmektedir.

    Afetlerin önlenmesi ve zararların azaltılması amacıyla bir afet olayının; zarar azaltma, önceden hazırlık, kurtarma ve ilk yardım, iyileştirme ve yeniden inşa safhalarında yapılması gereken çalışmaların yönlendirilmesi, koordine edilmesi ve uygulanabilmesi için toplumun tüm kurum ve kuruluşlarıyla kaynaklarının bu ortak amaç doğrultusunda yönetilmesini gerektiren çok geniş bir kavramdır.

     “Can kaybı, yaralanma, yapısal ve yapısal olmayan fiziksel hasarlar, çevresel zararlar ile işletmenin faaliyetlerini kısıtlayan, halkla ilişkilerini bozan ve kurumun kapanmasına neden olabilecek beklenmedik, planlanmadık her türlü olay / tehlike ‘acil durum’ oluşturur.” Yapılan araştırmalar; tehlike karşısında bir plana bağlı olarak müdahalede bulunan işletmelerin, herhangi bir planlaması bulunmayan işletmelere kıyasla daha az zarar gördüğünü göstermiştir.

    İşletmelerin tehlikelere karşı acil durum planlarının olması gerekmektedir. Acil durum planı; İşletmenin her türlü unsurunun olası bir tehlikeyi yaşamasını engellemek ya da engellenemeyen tehlikeleri zarar görmeden veya en az zararla bertaraf etmesi amacıyla hazırlanan yazılı plandır. Dinamik olmalı, yaşanan olayın her aşaması için ve her olası “tehlike” başlığı için, ihtiyaca cevap veren ayrı planlar düzenlenmelidir.

    Öncelikle bina, tesis, proje, işletme ne aşamada olursa olsun,  “TEMEL ACİL DURUM RİSK ANALİZ RAPORUNUN” hazırlanması gereklidir. ACİL DURUM RİSK ANALİZ RAPORU; Tesiste veya bina ile bunların bulunduğu çevre ve bölgede etkili olabilecek olası, yangın, amal deprem, cheap nfl jerseys patlama, toprak bazlı olaylar…vb. analiz edilmelidir. Bu & raporla birlikte,  mevcut risklere standart ve yönetmeliklere uygun çözüm cheap nba jerseys önerileri, bütçe planlaması ve tüm bu çalışmaların takibi yapılmalıdır. İşletmelerde acil durumlara karşı “OLAY ÖNCESİ, OLAY ESNASI VE OLAY SONRASI” bir mücadelenin yapılması planlı ve programlı olmalıdır. Bu amaçla olayların çıkmaması, büyümemesi veya büyüdüğü taktirde, yapılacak olan tüm çalışmaların tesiste görev yapan personelin  “GÖREV, YETKİ ve SORUMLULUKLARINI” belirleyen bir “ACİL DURUM PLANI ve EYLEM PLANI” hazırlanması gerekir.

ACİL DURUM PLANI YER ALMASI GEREKEN BÖLÜMLER NELER OLMALI?

Kapsam
Acil durum organizasyonu
Sorumluluk ve yürütme
Araç, gereç, ekipman, teçhizat ve malzeme
“Acil’’ durumun geçirdiği aşamalar ve personelin hareket tarzı
Acil durum kuruluşları ile koordinasyon
Tesisin risk derecesi taşıyan bölümleri ve birimleri
Acil durum toplanma bölgeleri
Acil durum destek eğitimleri ile olası acil durum wholesale nba jerseys senaryoları
Tesis veya binaya ait binalardaki kaçış ve tahliye yolları
Acil durumlarda aranacak önemli telefonları içermelidir.

 

ACİL DURUM EĞİTİMLERİ NELER?

Ofis çalışanları, endüstriyel tesisler yangın ve deprem eğitimi.
Bina ve tesis çalışanları için depremden korunma ve davranış eğitimi
Başta deprem ve yangın bazlı olmak üzere, genel acil durum arama ve kurtarma eğitimi.
Acil ilk yardım eğitimi.

    Bu planlar kapsamında senaryolu olarak hazırlanan haberli ve habersiz tatbikatların yapılması,  yapılan önlem ve mücadele çalışmalarına sağlıklı bir süreklilik kazandırması açısından büyük önem taşır. İşletmelerde bu konunun atlanılmaması ve acilen üzerinde çalışılması gerektiğini düşünüyorum.

    Kurumsallaşmış şirketlerde acil durum planlarının olduğunu biliyorum fakat KOBİ’lerde et durum aynı mıdır bilemiyorum!? Bu konuyu hep birlikte düşünelim istedim. Yazılacak çok şey var fakat şimdi dikkatleri konu ile ilgili başka bir tarafa çekmek istiyorum ve Hayata Destek Derneği ‘nden bahsetmek istiyorum.

    Hayata Destek Derneği, Türkiye’de deprem, sel gibi afet durumlarında acil yardım ekiplerinde çalışacak uzman havuzu oluşturmak için büyük bir proje başlatıyor. Uluslararası sivil toplum kuruluşları Bioforct ve RedR’ın desteklediği proje, üniversite öğrencileri ve şirketlerde çalışanları hedef alıyor. Türkiye’de bu gibi durumlarda ne yapacağının farkında olan az sayıda insan bulunduğunun altını çiziyorlar. Bu projeyle birlikte hem kurumlar hem de yerel yönetimlerin afet programları rahatlayacak. Hayata Destek Derneği, projeyi anlatabilmek için önce bir ‘afet yönetim portalı’ oluşturmuş. Portalda özellikle üniversite öğrencilerinin sivil cheap nfl jerseys toplum kuruluşlarında kariyer yapmaya özendirilmesi hedefleniyor. Afet İK Havuzu’na uzman gönüllüler yetiştirmek için sadece Hayata Destek Derneği’nin değil, bu alanda aktif yurtdışından Sivil Toplum Kuruluşlarının da eğitmenleri bir araya gelmiş. 24 kişilik gruplara 50 saatlik ders verecekler. Proje özel sektör şirketlerine götürülmüş ve büyük ilgi görmüş. Vodafone bunlardan biri. Aynı şekilde Microsoft ve Siemens’in de projede yer almak istiyorlarmış.

    Derneğin kurucu Sema Karaosmanoğlu “ Hiçbir şirket elemanın bir ay boyunca yardım dağıtımında rol almasına izin vermek istemiyor. Oysa bizim para kadar afetlerde çalışacak insana da ihtiyacımız var” diyerek ?al??an sözlerine son veriyor.

    Çok anlamlı bir proje ve ben de herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum .

                                                                                                                              Elif KORAY

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s