Sorun KRİZ VAR Çözüm Personel Çıkartalım !

SORUN: KRİZ VAR… GİDERLERİ KISMAMIZ LAZIM

ÇÖZÜM: PERSONEL ÇIKARTALIM!

 

   Cep telefonu devi Nokia, 3,500 çalışanıyla daha yollarını ayırıp Romanya’daki bir fabrikasını kapatacağını duyurdu.

Yeniden yapılandırmaya giden Finlandiyalı üretici nisan ayında maliyetlerde 1 milyar Euro’luk kısıntı yapacağını açıklamıştı.

Şirketi ileriye taşımak için bu acı reçetenin gerekli olduğu vurgulanırken Finlandiya, Macaristan ve Meksika’daki fabrikaların geleceğinin de gözden geçirildiği belirtildi.

( Kaynak Cnntürk haber)

   Yukardaki haberde görüldüğü gibi ister firma kurumsal bir kimlikte olsun isterse çok küçük bir şirket olsun konu gider kalemleri ise çözüm hep en değerli kaynağımız olan insandan geçiyor. Hatta belki de işten çıkarım bunun son ayağı diyebiliriz.

   Yönetim kurulunun verdiği bu önemli kararlar kaynaklık ettiğimiz çalışanları ve bizi nasıl etkiliyor, alınan kararların bize sağladığı kar dışında bizden götürdükleri neler bunu masaya yatırmak istiyorum.

   Az öncede değindiğim gibi işçi çıkarımı bu karar sürecinin belkide en son ayağı oluyor. İlk başlangıcı benimde iş hayatında karşılaştığım yönetimsel bir hatayla başlıyor aslında.

   Konu kaynaklarda daraltmaysa ve bir tasarrufsa çözüm ilk başta personele sağlanmış olan kaynakların kesintisi veya kalitesinin düşürülmesiyle oluyor.

   Verilen yan hakların przez alınması, ‘Afet düzenli olarak yapılan sosyal aktivitelerin askıya wholesale mlb jerseys uğraması “Hala veya kaldırılması, şirket tarafından wholesale nfl jerseys verilen ?al??an öğlen ve akşam yemeklerinin kalitesinin düşürülmesi, personelin eğitimi için verilen bütçenin çok kolay üstünün çizilmesi gibi birçok “muhteşem fikri”! Bunların içinde sayabiliriz.

   Peki, işten çıkartmalar dâhil olmak üzere uygulanan bütün bu “tasarruflar” neleri doğurmuş oluyor? Ve gerçekten tasarruf etmek isterken acaba zarara mı uğranmış olunuyor??

 KARARLARIN ŞİRKET İÇİNDEKİ ETKİSİ

-Şirket içinde korku ve panik hâkimiyeti

-İşten çıkarılma korkusu

-İşe karşı isteksizlik ve yapılan işten zevk almama duygusu

-Şirkete karşı bağlılığın kaybolması

-Üretkenlik azalması ve insanların işini kaybetme telaşı ile panik içinde daha az üretirken daha çok konuşması ve telaşlanması

-Yönetime olan inanç ve güven duygusunun azalması

-Çalışanların durumdan kendilerini suçlaması.

-Mutsuzluk ve agrasifliğin gün geçtikçe artması huzursuzluk ortamı oluşması

-Yetenek olarak işe almak için emek ve sermaye harcanan çalışanların farklı iş arayışlarına yönelmesi

 PİYASA VE REKABET ORTAMİNDA ETKİSİ

-Ağızdan ağza pazarlama yönteminin hala maksimum getirisi olduğu bu dünyada rekabet halinde olunan şirketlere bu haberlerin jet hızıyla yayılması ve rekabet piyasasındaki dengelerin değişmesi

-Kurumun ve markanın getirdiği ekonomik anlamdaki birçok ayrıcalıkların (krediler gibi) ortadan kalkması

-Başvuracak yeni yeteneklerin şirkete karşı ilgisizleşmesi

 MÜŞTERİ PAZARİNDA Kİ ETKİSİ

   Tek kelime ile MARKAYA OLAN GÜVENİN YOK OLMASI ve müşterinin ilgisinin farklı bir yöne doğru yönelmesi olarak söyleyebilirim.

   Örneği Nokia olarak seçmemde açıkçası bu etkiyi en doğru şekilde anlatmam açısından büyük bir önemi vardı. Teknoloji çağında olmamız ve teknolojik ürünlere olan ilgimiz nedeniyle bu pazardaki insanlar olarak bu örneğin bizim üzerimizdeki etkilerini daha rahat görüp anlayabiliriz.

   Bir müşteri olarak Nokia’nın aldığı bu kararı ve öncesinin bende yarattığı etkileri yazarak müşteri pazarında ki etkisini daha iyi kavrayacağımıza inanıyorum.

   Apple ürünlerinin hayatımıza girmesinden önce Nokia pazar payında da kullanıcı yönünden de bir numaradaydı. Apple ürünlerinden sonra Nokia çıkan yeniliklere karşı ürettiği her telefonda istediği sonuca erişemedi ve sosyal medyada bu tür haberlerin sıklığı arttı.

   Bu durum kullanıcılarının azalmasına neden oldu.

   Nokia bu durumdan rahatsız olmuş olacak ki işçi çıkarımınla sağlamış olacağı kârı yeni teknolojik gelişmelere kanalize etmeyi planlıyor.(bkz; “Şirketi ileriye taşımak için bu acı reçetenin gerekli olduğu vurgulanırken Finlandiya, Macaristan ve Meksika’daki fabrikaların geleceğinin de gözden geçirildiği belirtildi.”)

PEKİ, ALINAN BU KARAR MÜŞTERİYİ NASIL ETKİLİYOR?

   Tüm bunlar bir müşteri olarak markaya olan güvenimin azalmasına ve diğer marka karşısında yenildiği düşüncesine itti ve Nokia’nın güçsüzleştiğini düşündürttü.

   Yönetim olarak alınan gider kalemlerinin eksiltilmesi olarak adlandırabileceğimiz bu kararların şirket içi ve çalışan psikolojisi, piyasa ve müşteri yönünden incelediğimizde çıkan sonuçları genç bir çalışan olarak gözlemlediğim ve araştırdığım kadarıyla aktarmaya çalıştım.

 

   Son olarak şirket içinde böylesi mühim kararlar alınırken yönetimin izleyeceği yol ve bu yolda şeffaflık politikası var ki buda cheap nfl jerseys başlı Bride başına düşünülmesi LinuxでNo-IP(DDNS)を使う ve ele alınması cheap jerseys gereken bir konu. New İlerleyen günlerde belki bu konu hakkında da görüş belirtebilirim:)

Şimdilik bu kadar

Şirket içinde ve hayatımızın her alanında

Son kararlarımız bize hep mutluluk getirsin:)

Serhat Levent KAHYAOĞLU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s