Astronotlar Aranıyor

    Kariyer. net ‘in Aylık İnsan Kaynakları ve İş Dünyası Dergisini okurken ilginç bir iş ilanı ilişti gözüme. Siteye girip ilanın detaylarını inceledim.

    NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ), Uzay Keşif araştırmalarını ve ISS (International Space Station) Programı’nı desteklemek üzere astronot adayları arıyor.

    Eminim ki bazıları çocukken astronot olmak istemiştir. Yazıyı okurken içinden “işte şimdi tam zamanı” diyenler bile olabilir. NASA ‘da içimizden geçen sese kulak vermiş olacak ki “eğer NASA özel astronot birimine katılmak hayalinizse şimdi başvurmak için tam zamanı” diyor.

   NASA tarihinde 330 astronot almış fakat ilk defa böyle bir uygulamaya başvuruyor.

   Adaylarda aranan niteliklere gelince; yaratıcılık, hırs, takım çalışmasına uygunluk, ekip ruhu, cesaret ve araştırmacı bir yapıya sahip olma, dört yıllık üniversitelerin mühendislik, biyoloji fizik ya da matematik bölümlerinden mezun olma, ilgili alanlarda en az 3 yıl akademik veya profesyonel deneyim sahibi olma, NASA’nın uzun süreli uzay uçuşları için gerekli fiziksel nitelikleri karşılıyor olma şekilinde sıralanıyor. Buraya kadar aranan nitelikler tamam fakat en büyük sorun bizim için şu ki; pozisyon sadece ABD vatandaşlarına açık. Tühhh:(

    Başvuru yapanlar, Astronaut Rating Panel tarafından akademik ve profesyonel niteliklere göre değerlendirilecek. Daha sonra, seçilen adaylar ise nitelikli veya yüksek nitelikli olarak iki kategoriye ayrılacak. Yüksek nitelikli kişiler arasında Astronaut Selection Board tarafından yapılacak ikinci bir eleme ile mülakat yapılacak kişiler seçilecek.

    İlgilenenler veya merak edenler ilanın detaylarına şu adresten ulaşabilir: http://goo.gl/1YH0c

    Kimbilir belki bu yazımı okuyanlardan bazıları aranan niteliklere sahiptir.  Başvuracak adaylara şimdiden başarılar diliyorum.

Elif KORAY

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s