PAZAR ERTESİ

Yağmurlu bir İzmir sabahı. Yoğun, bol toplantılı, fazla mesaili bir haftadan sonra pazar
günü evde olmak ve evin tadını çıkarmak gibisi yok. Gözlerimi güne aralarken dudağımda  pazar günü olmasının yüzüme yaydığı uzun tebessüm.

Cumartesi günü çalışanlar pazarın kıymetini daha iyi bilir. Pazar günü uzun bir o kadar da kısa bir gündür. Her geçen saat sizi pazartesiye yaklaştırır. Her pazartesiye yaklaşılan saat ise insanı biraz daha huzursuz eder. Sanırım ki hiç kimse hiç bir zaman pazartesiye hazır değildir. Evet aynen tahmin ettiğiniz gibi pazartesi sendromundan bahsediyorum.

Bu konu üzerine çok şey yazıldı, çizildi, değişik çözümler ortaya atıldı. Bunlar arasında en son okuduğum, eylemlerini takip ettiğim bir sanatçının çok güzel bir projesinden bahsetmek istiyorum.

ABD’li sanatçı Yazmany Arboleda “Pazartesi Sabahı” adlı bir projenin üzerinde çalışıyor. BBC’ye yaptığı açıklamada, pazartesi sabahlarının pek çok insan için zorlu geçtiğini ve bu algıyı değiştirmek için 10 bin balon dağıtmak istediğini söylüyor.

Arbeloda’nın amacı iş yaşamının mutat doğasına biraz da kutlamayı katmak. Arbedola işlerine giderlerken çalışanları balon dağıtarak kutluyor. Son bir yılda, Nirobi’de sarı balonlar, Hindistan’ın Bangalore kentinde turuncu balonlar, Japonya’nın Yamaguçi kentindeyse yeşil balonlar dağıtıldı. Avrupa, Kolombiya, Avustralya ve son olarak New York’ta balon dağıtmayı planlıyor.

Düşünsenize, pazartesi sabahı yataktan sürünerek kalktınız, hazırlanıp işinize gitmek için
dışarı çıktınız ve sizi elinde balonlarla biri karşılıyor ve size de bir balon uzatıyor. Otobüse bindiniz ellerinde sizin gibi balonları olan insanlar, iş yerinize vardınız aynı balonlardan iş arkadaşlarınıza da verilmiş. Çok eğlenceli diye düşünüyorum.

Ben bu uygulamayı sevdim siz ne dersiniz?

Elif KORAY

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s