Şirket Olarak Yeni Yıl Planınız Var mı?

Etkin iletişim, örgütlerdeki en önemli unsurdur. Yapılan araştırmalarda, etkin bir örgütsel iletişimin işe devamsızlık, iş değiştirme oranı ve şikayetleri azalttığını, buna karşılık iş motivasyonunu, iş tatminini, üretkenlik ve bunların sonucu karı artırdığını göstermiştir.

Şirketler çeşitli organizasyonlarla çalışanlarına ve ailelerine ulaşmayı hedeflemektedirler. Çalışanların kuruma bağlılığının artırılması, motivasyonlarının yükseltilmesi çok önemlidir. Çalışan motivasyonun artırmak ve örgüt içi iletişimi güçlendirmek için futbol turnuvaları, piknik, doğa yürüyüşleri, sabah kahvaltıları, eğlenceler, özel gün kutlamaları ve kültürel aktiviteler düzenlemektedirler.

Yeni yıla çok yaklaştığımız şu günlerde de ofislerde en çok konuşulan konulardan biri şirket olarak yeni yıl kutlaması yapacak mıyız?

Bazı şirketler geçtiğimiz haftalarda yeni yıl kutlaması için organizasyonlar yaptılar, bazıları ise bu hafta yapacak.

Şirketlerin bu konuda ki uygulamaları farklı.

Şirketlerin birçoğu çalışanların motivasyonunu ve birbirleri ile olan iletişimi arttırmak için yeni yıl kutlaması yapıyor ve örgütsel bağlılık için bu tür aktivitelerin gerekli olduğunun altını çiziyor.

TÜRKİYE PERSONEL YÖNETİM DERNEĞİ ‘nin 2010 yılında ‘Şirketini Bu Sene Yeni Yıl Kutlaması Planladı mı?’ başlığı altında yaptığı anket verilerini sizle paylaşmak istiyorum:

154 katılımcının vermiş olduğu bilgilerin ışığı altında; şirketlerinde Yeni Yıl kutlaması düzenleyen aslında 102 (% 66) şirketin olduğu fakat bu yıl bir takım ekonomik kısıtlardan dolayı Yeni yıl kutlaması düzenleyemeyen 19 (% 12) şirketin olduğu ve böyle bir uygulamayı hiç gerçekleştirmeyen 52 (%34) şirketin bulunduğu belirlenmiştir.

Yeni Yıl Kutlaması içerikleriyle ilgili verilen yanıtlar incelendiğinde; genellikle diğer yıllarla benzer şekilde olduğunu belirten ve ofiste kokteyl/parti veren 92 (%60) şirketin olduğu gözlenmiştir. İkinci sırada ise 23 şirketin (%15) şirket dışında yemek ya da diğer aktiviteleri düzenledikleri anlaşılmıştır. Ek olarak, bu yıl bir takım ekonomik kısıtlardan dolayı Yeni Yıl Kutlaması düzenlememiş olan 19 şirketten 18’inin ise (%11) daha az maliyetli olduğundan dolayı ofis kutlaması planlamış oldukları söylenebilir.”

Şirket içerisinde güvenin sağlanması ve çalışan mutluluğu için kurum içi iletişim programlarının öneminin tekrar tekrar altını çizmekte fayda var.

Sağlıklı, mutlu, barış dolu bir yıl geçirmenizi dilerim.

Elif KORAY

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s