Bir İnsan Kaynakları Masalı

                             

Okuma hevesimi dünyanın bütün hazinelerine değişmem.

(Edward Gibbon)

Bugün sizlere bir solukta okuduğum, okurken keyif aldığım ve üniversite öğrencilerine yada mesleğe henüz adımlarını atmış benim gibi gençlere çok yararlı olacağına inandığım Özden ASLAN’IN yazmış olduğu “BİR İNSAN KAYNAKLARI MASALI” kitabını tanıtmak istiyorum.

Kitap isminin bir insan kaynakları masalı olmasının iki nedeni var aslında. Birincisi kitabin hikâyesel bir kurgu bütünlüğü içinde kaleme alınmış olması ki buda keyifli ve hızlı okunurluğu arttırıyor. İkinci nedeni ise şöyle açıklıyor yazarımız “bu kadar kısa sürede tüm bu olayların bir şirketin İK bölümünde yaşanması gerçekçi gelmeyecektir.bu yüzdende adına masal dedik …”

Kitabımızın ana karakteri olan Ezgi üniversite eğitimini yeni tamamlamış başarılı bir öğrenci. Mezun olduğu haziran ayından itibaren 4 kere iş görüşmesi yapmış ve çalışmak isteği gerçekten çok kuvvetli olan bir karakter.

 

Kitapta Ezgi ile işe başlarken yaşanan süreçlerle yolculuğumuz başlıyor ve şirketteki tüm çalışanları içine alan kapsamlı karakterlerle birlikte

 

 

Ekip çalışması

İş yaşamında romantizm

Psikolojik terör

Mobbing gibi birçok konuda fikir edinmemize olanak sağlıyor.

Kitap iki özelliği ile ön plana çıkıyor. İnsan kaynaklarındaki süreçler hakkında az çok bilgi sahibi olarak kendinizi görüyor fakat iş yaşamı konusunda deneyiminiz yok ise kitapta aradığınız birçok şeyi bulabiliyorsunuz. Hatta bazen süreçler kötü de olsa hayal kırıklıkları ile birlikte süreçleri gözlemleyebiliyorsunuz ki buda bence kitabın gerçekçiliğini arttırıcı bir unsur olarak öne çıkıyor. Nede olsa bu bir is yaşamı ve bu yaşantıda her şeye açık olmak gerekiyor.

Kitabın İkinci özelliği ise süreçlerin nasıl geliştiği ve nerelerden başlamak gerektiği ile ilgi birçok ipucu veriyor olması. Tabi ki hikâyesel bütünlüğü nedeniyle fazla teknik detaylara girilmemiş kitapta ancak nereden başlamak gerekirin araştırması için güzel anekdotlar taşıdığı düşüncesindeyim.

Kitabı tüm meslektaşlarıma ve iş yaşamına yeni giren mezunlara gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum. Ayrıca Özden hanımın “iyi ki farklıyız, zor insanlarla zorlanmadan baş etmek, iste zor insanlar”adlı üç kitabının daha bulunduğunu bir not olarak düşmek istiyorum.

Kitapla ilgili düşüncelerimi aktardıktan sonra son sözlerim ülkemizde ve dünyadaki okuma alışkanlığının giderek kaybolması üzerine olacak. Küçüklüğünden beri elinden kitap düşmeyen birisi olarak bu konuda gerçekten üzülüyorum. Kitap okuma alışkanlığı ile bilinen Japonya da bile son yapılan araştırmalarda %10luk bir düşüş yaşandığı gözüküyor…

Artık insanlar daha fazla çalışıyor ve hayat giderek daha zorlaşıyor. Sosyal hayatta internet kullanımınla giderek sosyalleşiyoruz öte yandan bir o kadar asosyalleşiyoruz.

Kısacası insanların kısa sureli ve değişkenlik gösteren şeylere odaklanma eylemi gün geçtikçe artıyor.

Açıkçası bu saydıklarımın etkisi kuşkusuz bendede var ancak kendimizi bu konuda ne kadar tanırsak ve zaman ayırmaya çalışırsak o kadar faydasını göreceğimize inanıyorum.

Bu konuda yazılarını büyük bir keyifle takip ettiğim Aydan ÇAĞ (Çağın İnsan Kaynakları)(www.aydancag.com)blogunu takip eden okuyucularına her ay bir kitap armağan ediyor.Bu güzel uygulamayı da buradan duyurarak sizi hem aydan Çağın bloğunu takip etmeye hem de okumaya davet ederek sözlerimi tamamlıyorum.

Bakış açılarımızı genişletecek nice kıymetli eserleri okumak için yolculuklarımız artarken İnsan Kaynakları masalımızın hiç bitmemesi dileği ile 🙂

Serhat Levent KAHYAOĞLU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s