İşsizik Dönemi ”Eyvah Ben Şimdi Ne Yapacağım”

Sizlere bu yazımı üç tarafı tavandan yere kadar cam olan büyük ve ferah ofisimden yazmıyorum, bilakis bende şuan kariyerime yeni bir yön verme safhasındayım ve bu durumu en az bir kere yaşayan her insanın bildiği gibi çok sancılı bir dönem içindeyim…

Yazının geri kalan kısmında İŞSİZ KALMAK sözcüğünü hiç görmeyeceksiniz… Bunun nedeni cümlenin çok olumsuz enerji yüklemesi ve hepimizin aslında bir işi olduğu gerçeğidir:)

Neler yapılmalı kariyerimize yeni bir soluk katmak isterken, zaman nasıl değerlendirilmeli diye düşünürken yazdıklarımın hepsini uyguladığımı söylersem pek samimi olmayacak ama yinede doğru olanı yazmak, söylemek ve uygulamaya çalışmak en güzelidir.

Dilerseniz şimdi bu dönemde neler yapılabilir hep beraber bakalım…

Uzun bir dönemdir çalışıyorsunuz özgeçmişiniz ve ön yazınız güncelliğini yitirmedi mi sizce?

  • Son işinizde yaptığınız projeler
  • Yeni edindiğiniz hobiler
  • Referanslarınız

Hatta siz çalışıyorken dünya durmadı ve yeni ve yaratıcı özgeçmişler çıktı:) kendiniz için görüntülü cv ya da infografik CV hazırlayabilirsiniz.

Kariyerinizi gözden geçirin ve nerde olmak istediğinizi sorgulayın

Belki de çalışma hayatının yorgunluğu ve stresiyle bunları düşünecek zaman yaratamadınız kendinize. Kendiniz için koyduğunuz hedeflerin neresindesiniz? Yeni işinizden neler bekliyorsunuz? Kendinizi en doğru ve en verimli hissedebileceğiniz yapı sizce hangisi… Bunları düşünebilecek altın zaman işte önünüzde. Durmayın düşünün!

Gidemediğiniz eğitimler, kendinizi geliştirebileceğiniz bir şeyler mutlaka vardır kolları sıvayın!

Hayatta hiç kimse dört dörtlük değil ve kendinizi geliştirmek sonsuz bir derya aslında… Mesleki kurslar, İngilizce eğitimleri ya da herhangi iyileştirilmesi gereken konu mutlaka vardır… Bunlara bu dönemde yoğunlaşmak hem gün içinde güne dair bir amaç sağlayacaktır hem de kendinizi geliştirmenin getirdiği bir özgüven oluşacaktır.

Sakin olun!

Yeni bir adımdan önce derin bir nefes almak çok önemlidir. Panik halinde çevreye ve kendinize stres yaratmaktansa olabildiğince sakin olmak ve gün içinde gerekli olan her şeyi yapıp hayatın geri kalanına adapte olmak ruh sağlığınız için oldukça gerekli.

Okuyamadığınız kitaplar, dinleyemediğiniz müzikler, gidemediğiniz oyunlar vardı sahnelerde hatırlayın! Sosyalliğinizi ve hayatın içindeki duruşunuzu değiştirmemek sizi daha aktif yapacaktır.

Çalışabileceğiniz şirketleri araştırın süreçlerini öğrenin ve gerçekten istediğiniz işlere başvurunu yapın…

Tüm bu süreçten önce internette kısa bir tur atıp mülakat teknikleri, mülakat süreçleriyle ilgili yazıları okumak çok faydalı olacaktır… Bu yazılarda özgeçmişten kılık kıyafete mülakat sırasında davranış şekillerinden mülakatta çıkabilecek sorulara kadar birçok ipucu bulunmakta.

Şirket ile ilgili araştırma yapmak, şirketi kendinizin istek ve hedefleri doğrultusunda değerlendirmek çok önemli ve doğru bir adım olacaktır.

Mülakat süreci bittikten sonra işi yine gerektiği gibi takip etmek ancak olumlu/olumsuz bir cevap gelmediği takdirde ümitsizliğe kapılmamak çok önemli (işte ben bunu hayatta yapamıyorum)

Umutsuzluğa kapılmayın!

İster çalışma hayatına ilk defa atılacak biri olun isterseniz çalışma hayatına yıllarını vermiş deneyimli bir çalışan… Bu dönem çok sancılı bir dönem. Umutsuzluğa kapılmak ise bu dönemin en büyük kâbusu.

Bu umutsuzluk süreçlerinde geçmişte kazanılmış başarıları hatırlamak ve özgüvenin düşmesini önlemek çok önemli.

Kendinize kayıtsız şartsız güvenin…

Meslektaşlarınızla iletişim halinde olun!

Meslektaşlarınız ile iletişim halinde olmak sektörü takip etmek, yeni iş imkânları hakkında ilanlardan önceki kulisleri duymak:) ve mesleki yenilikleri takip etmek için çok önemli.

Üstüne birde mesleğini seven birkaç arkadaşınız varsa telefonda mesleğiniz ile ilgili saatler süren konuşmalar yapabilirsiniz.(Gülsün MÜFTÜGİL ve AYDAN ÇAĞ’A selamlar olsun :))

Bu iletişimden bahsetmişken Linkedinden bahsetmemek olmaz… Linkedin profilinizi güncel tutmak, çalıştığınız sektörden yöneticiler ile linkedin üzerinden iletişime geçip sosyal ağınızı genişletmek sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Son sözler ….

Hayatın uzun ve daha nice streslerle dolu olduğunu aklınızda tutun

Kariyer yolunda A noktasından B noktasına giden dümdüz bir çizgiyle çizilmiş bir yol yok.

Kariyer yolu dairesel çizgilerle oluşuyor.

Başlayacaksınız, yükseleceksiniz

Başarılı olacaksınız,işsiz kalacaksınız sonra yeniden iş sahibi olacaksınız….

Yerinde saydığınızı düşünmeyin o uzun yolu bu dairesel hareketlerle geçeceksiniz.

Hayata pozitif YÜREKLE bakmak ne istediğini bilmek ve her yeni gün kendine bir şeyler katma çabası kuşkusuz sonuçsuz kalmayacaktır.

Bu yazıyı okuyan, okumayan herkese gönüllerindeki işe en yakın zamanda kavuşmasını yürekten diliyorum:)

DİP NOT: Kariyer yolunun darisel çizgilerden Meydana gelmesi benzetmesi Ahmet Şerif İZGÖREN’e aittir…Alıntı yaptığımda mutlaka belirtirim ama eklemeyi unutmuşum..Yorumu ile hatırlamami sağlayan MURAT YILDIZ’A teşekkür ederim:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s