Sürekli Söylenme Hastalığı

Gerek çevremizde gerekse işyerlerimizde sürekli söylenen insanlardan sizde bıkmadınız mı ? EVET!! dediğinizi ve onayladığınızı duyar gibiyim.Onlar için hayat ve iş yaşantısı tam bir işkencedir ve etrafa bulaşıcı bir huzursuzluk katarlar…

İş yemekleri çok kötüdür ve aç kalıyordur (bu konuda ki eleştirileri yemekteyiz programınla aynı orantadır)

Ofiste hatta çalıştığı kurumda hiç kimse doğru düzgün çalışmıyordur ( -ki rastlantıya bakın birtek o çalışıyordur)

Yöneticiler anlayışsız, çalışanlar soğuk ve tutarsız, imkanlar kısıtlı ve çalışma koşulları hiç uygun değildir…

 

Örneklerin devamını lütfen siz getirin… Bu türde ki insanlar sürekli bardağın boş tarafını görmekte ve dahası bu ve benzeri durumları değiştirmek için hiçbir girişim yapmamaktadır.

  • Yemekler kötüyse  bu durumu bildirmek anlamsızdır çünkü kimse ilgilenmiyecektir,

 

  • Kimse çalışmıyorsa bu durumu yönetimle paylaşamaz çünkü yönetim kördür

 

  • Çalışma koşulları ise yıllardır böyledir ve bu durum artık kesinlikle değişmeyecektir!( Yıllardır sözcüğünün altını niye çizdiğimi yazının ilerleyen kısmında anlayacaksınız )

”Eğer sürekli eleştiren ve değişiklik yapılması için çaba sarf eden bir insansanız gerçekten çevrenizdekiler çok şanslı ve çok seviliyorsunuz ancak sürekli eleştiren ve söylenen ama değiştirmek için çaba sarf etmeyen insanlardansanız sizinle çalışanlar için gerçekten üzülmek gerekiyor”A.Şerif İzgören

Sizlerinde çalıştığınız kurumlarda bu tür insanlar varsa ve onlardan yaka silkiyor ama durumu değiştirmek için birşey yapmıyorsanız üzgünüm sizlerde adım adım ”onlardan” olma yolunda ilerliyorsunuz demektir.

 Sürekli söylenme hastalığına yakalanan çalışanların  büyük bir çoğunluğunun Kıdemli çalışanlardan çıkması , az önce yıllardır kelimesinin altını çizmemdeki en önemli sebepti.

Yönetimin de kıdemli çalışanın da tek düşündüğü KIDEM TAZMİNATI, yani tam anlamıyla ÇİFT yönlü bıçak! Çalışan istifa etmiyor çünkü tazminatını almak istiyor, yönetim ne yazık ki ödenecek tutardan korkuyor ve bir şekilde bu süreci sürdürmeye devam ediyor.

Yönetimle kıdemli çalışan arasında ki çift yönlü bıçak’ın katliam faturası ne yazıkki hevesle ve azimle işine sarılan çalışanlardan kesiliyor.

Burdada yine herzaman ki gibi yönetime bu tabloyu göstermek biz İK’cılara kalıyor.

İyiyle kötüyü ayırmayı, bazen yolları ayırmanın en sağlıklı olduğunu, kangrenli bir kolu kesmezsek bütün bir vücudu kaplıyacağı gerçeğini unutmamalıyız.

 

Serhat Levent KAHYAOĞLU

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s