1 Film 1 Kitap 1 Müzik-Hafta Sonu Seçkileri

Tüm dünyanın en sevdiği  cumartesi günü yarım günde olsa çalışan birisi olarak bugün henüz kahvaltı sofrasında olan, çay keyfi yapan, ya da daha da kötüsü yatağında keyifle uzanan herkesi kıskanarak geçtim klavyenin başına:)

Cumartesi günü çalışma sendromu ayrı bir yazının konusu olsun bu aydan itibaren her ay 15 günde bir olarak ”1 filim, 1 kitap, 1 müzik” köşesi yazmaya, sizlerle sevdiğim, keyif aldığım seçkileri eski-yeni ayırt etmeden paylaşmak istiyorum:)

 

 İlk olarak sizlere 2010 yılında vizyona giren, izlerken çok keyif aldığım bir filmden bahsetmek istiyorum:) Muhtemelen bir çok kişi izledi filmi ama geçen günlerde dvd olarak bir kere daha izleme şansı buldum filmi ve gerçekten yine aynı tadı aldım.

Film’in bir çok dalda oscar adayı olması da bu yönden tesadüf değil. George Clooney’in başrölünde olduğu film Küçülme kararı alan bir şirkette işten ayrılış mülakatları yapan Ryan Bingham’ın (George Clooney) hayatından kesitleri keyifli ve sosyal mesajlı bir şekilde anlatıyor.

Dünyanın bir çok yerinde çalışanları olan şirket ”MASRAFLARI KISMAK” adına aldığı kararla artık işten ayrılış mülakatlarını yüzyüze değil, sanal ortamda internet üzerinden yapmaya karar verir.

Bu da asıl kahramanımızın hiç işine gelmez çünkü uzun yıllardır uçmaya ve kendi çalışma düzenine alışmıştır, ayrıca işin özünde İŞTEN AYRILIŞ MÜLAKATI’NIN çalışanın hayatında nasıl bir etkisi olduğunu ve bunun insani ilişkileri yok sayarak sanal bir şekilde yapılamıyacağını  ileri sürer ve bunun üzerine film devam eder.

Özellikle İK çalışanı olarak bu filmi daha önce izlemediyseniz mutlaka öneriyorum.:)

Buket Uzuner, Uyumsuz Defne Kaman’nın Maceraları SU romanında bütün canlı varlıkları eşit değerde kabul ederek doğayı ve yaşamı kutsayan kadim Türk geleneği Kamanlıka (Şamanlık) hakkında eşsiz bilgileri bir romanın büyüleyici ve enfes diliyle bizlere sunarken bir yandan İstanbul’un eşsiz güzelliğini Buket Uzuner kaleminden okumanın keyfini yaşıyorsunuz bir yandan da gerçekten Kamanlık ve KUTADGU BİLİG hakkında enfes bilgilere erişiyorsunuz.

Bir solukta okuduğum kitap “Uyumsuz Defne Kamanın Maceraları”, SU romanından sonra TOPRAK, HAVA ve ATEŞ ile devam edecektir. Seri kitapları seven ve hem bilgilenmek hemde keyifli roman okumak isteyen herkesi Defnenin maceralarına bekliyorum.

 

Son olarak sizlere yeni kent ozanı olarak tabir edilen çok genç, farklı ve fark yaratmaya aday bir müzisyenin yeni albümü olan YAŞIM ÇOCUK’U  önermek istiyorum. Mabel Matiz hakkında söyleyecek pek bir cümlem de yok aslında. Onu anlamak için ayaklarınızı biraz uzatmanız ve sessiz bir ortamda kah keyifli çingene müziğine kah bir kralların çıplak olduğunu anlatan söyleşisine kulak vermeniz yeterli.

“Çimenler, Fillerle de güzel “diyebilecek kadar cesur, kabullenmiş ve farklı sözlerle sizi hayran bırakan bu genç ozanı dinlemenizi öneriyorum.

 

Hafta sonumuz keyifli geçsin:)

Serhat Levent KAHYAOĞLU

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s