İnsan Kaynakları Zirvesi 2013 – Genel Bakış

etkinlik1

Geçen yazımda zirve ile ilgili notlarımı toparlayıp sizlerle paylaşacağımı söylemiştim. Hem okunabilirliği arttırmak, hemde paylaşımların niteliği açısından yazılarımı bölüm bölüm yayınlamayı uygun buldum.

 • Zirveye genel bakış
 • Ana oturumlar
 • Paraler oturumlar
 • Zirveden özel seçimlerle

 

Dört gün boyunca zirveyle ilgili yazılarımı okuyabileceksiniz. Ayrıca zirveye ait fotoğraflara flickr adresimizden göz atabilirsiniz. Katılamayan bir çok kişiye içerik bakımından tatmin edici bir yazı dizisi oluşturabilirim.

Bu girizgahtan sonra hadi gelin  benim gözümden zirveye genel bir bakış atalım.

Bu hayatta hiçbir şey tesadüf değil!

Didem Gürcüoğlu Tekay,  Alper Utku,  Fazıl Oral, Mehmet Namık Aydın, Tanyer Sönmezer.

Yukarda saydığım isimlerin  linkedin profillerine daha önce bakmadıysanız lütfen  girip bir bakın.
Neler yapmışlar, ne kadar yıldır beraberler ve hangi yaşlarda nelere öncülük etmişler…

Yetenek nasıl elde tutulur, kuruma bağlı uzun yıllar hizmet veren insanlar nasıl fark yaratır, birbiriyle çalışan kişilerde aile bağı gibi derin bağlar nasıl oluşur ve bunun faydaları neler olur gibi daha onlarca sorunun canlı örneği olarak görüyorum ben bu tabloyu.

İki günlük zirvenin sonunda Didem Gürcüoğlu Tekay’ın yanına gittim ve  ‘yorgunsunuz fazla vaktinizi almak istemiyorum ama ‘diyerek teşekkürümü dile getirecekken – çok mutluyum ama yorgun mu gözüküyorum gerçekten diye sordu ?
Gözleri hala canlılıkla parlak… Gerisini lütfen siz düşünün …

Onun için her şeyden önce başta Didem Gürcüoğlu Tekay,  Alper Utku,  Fazıl Oral, Mehmet Namık Aydın ve Tanyer Sönmezer  olmak üzere İK Zirvesini düzenleyen emek veren tüm MCT ailesine teşekkür ediyorum can-ı gönülden.

İnsan Kaynakları Zirvesinin bu yıl ki teması Enerjiyi Yaratanlar : Hareket, Dönüşüm, Güç çerçevesinde oturumlar 4 ana başlıktan oluşmuştu: İklim, Liderlik, Yetkinlik, Etkililik.

 • Temaya uygun olarak kongre salonuna ilk girdiğiniz andan  itibaren bu durumu ve enerjiyi hemen fark ediyorsunuz ( Elif Şafak’ta sözlerine başlamadan önce siz uzun süredir burda olduğunuz için belki kanıksadınız ama içerde öyle bir enerji var ki bu gerçekten çok hoş  diyerek duygularını dile getirdi)

 

 • Zirvedeki oturumların süreleri 20-25 dk arasındaydı.Sunum teknikleri eğitimi alanlar bilirler sunum süresi kısaldıkça sunumu yapacak kişinin işi zorlaşır çünkü kısıtlı zamanda konuyu bütünüyle ele almanız ve iyi mesajlar vermeniz gerekir. Bu yüzden sürelerde ufak tefek sarkmalar olsa da tüm konuşmacıların bu zamanı en iyi şekilde kullandıklarını düşünüyorum. Dolayısıyla tüm konular bilgi aktarmaktan ziyade  C vitamini etkisi yaratan zihin açıcı yaratıcı fikirlerden oluşuyordu ki buda yine temaya çok uygundu.

 

 • Ana oturumlardaki çeviriler bazı teknik ve insani aksaklıklar dışında son derece iyiydi. Bir daha ki zirvede daha fazla çevirmen olması daha iyi bir sonuç alınması bakımından iyi olacaktır.

 

 • Paraler oturumlar için salon yerleştirmeleri ve yönlendirmeler  bizim koşturmamızı engellemek için harika bir uyum içinde planlanmış olması da gözümden kaçmayan detaylar arasındaydı.

 

 • Genelde zirvelerde ikinci gün daha az katılımcı olmasına rağmen İk zirvesinde katılım ilk günkü kadar yoğundu. Bundan dolayı yer bulamadığımız oturumlar oldu. Ancak paraler oturumlarda ana oturumlar kadar başarılıydı ve ana oturumlardan farklı olarak konular daha geniş kapsamlı ele alınmıştı.

 

 • Hürriyet İk ve Yenibiriş grubunun standı katılımcıların  dinlenme yeri oldu.Oturma grubu  ve ikramlarıyla misafirlerini çok iyi ağırladı.

 

 • Kariyer.net kurmuş olduğu standın görselliği ile salona girer girmez dikkatleri üzerine çekti.

kariyer.net

 

 • Secreat cv bu yıl zirve hatırası olarak katılımcıların fotoğraflarını çekti ve Secreat cv dergisinde kapak fotoğrafı olarak bizlere hatıra verdi.

secreat

 

 • Finansbank ve Garanti bankası ajandaları çekiliş süprizleri  ve hediyelerinle iyi olan standlar arasındaydı.

garanti bank

Katılımcıları şımartan ve minnettarlık hissi uyundıran standlar ise yerinde masaj standı ve Vodafonedu 🙂

 • Vodafone  şifreli kutularda telefon şarj etme imkanı sunarak bütün katılımcıların gönlünü gerçekten kazandı.

 

 •  Mobil masaj standı ise  zihnimizdeki çakraların açılmasının vermiş olduğu bedensel yorgunluğu kısa sürede bizlerden aldı.

 

 • Zirvenin öğlen yemekleri çok lezzetliydi.Özellikle yemek servislerinin  kalitesi ve servis çalışanlarının yaklaşımları geçekten çok hoştu.

 

 • Zirvede iki gün boyunca etkinlikler yapıldı  ve gerek yapılan etkinliklerde gerekse konuşmacıların sunumlarında enerji ve yenilik hat safhalardaydı.

 

 • Andy  Reid  ve ekibi iki gün boyunca zirveyi illüstre etti ve inanılmaz bir sonuç ortaya çıktı.

andy

 • Bağımsız fotoğraf inisiyatifi FABULAPHOTOS, “Enerjiyi Yaratanlar” adıyla zirve boyunca birbirinden güzel fotoğrafların yer aldığı sergisiyle zirveye renk kattı.

fobu

 • Zirvede özel günler unutulmadı tabi ki …

 

 • Kadına yönelik şiddeti engellemek adına  uluslararası bir sosyal sorumluluk projesi olan One Billion Rising” için JTI İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörü Ece Süeren Ok ile Zumba yaptık.

dans

 

 • Ve tabiki sevgililer günü. Meslek aşkı ve içimizde ki her şeyden önce insan aşkı ile sevgililer gününü zirvede geçirmek bizler için unutulmaz bir deneyimdi.Salondaki kalpli kurabiyeler ve balonlar yüzleri gülümsetti.

mct love

 

Birde üstüne Zirvenin son günü Aşk denildiğinde ilk akla gelen isimlerden olan Elif Şafak ile o günün son oturumu taçlandırıldı ki keyfimiz ve enerjimiz hat safhadaydı. Elif Şafak oturumuna sevdiğimiz kişileri davet edebilme imkanı ayrıca güzeldi (Elif şafak sunumunu ayrı bir yazı ile aktaracağım)

Zirve boyunca Facebook ve Twiiter üzerinden düzenlenen yarışma ve etkileşimler oldukça güzel bir sosyal ağ ortam sağladı.Ayrıca ikinci gün dağıtılan şifreler ile http://www.insankaynaklarizirvesi.com  üzerinden paylaşılacak sunumlara  ulaşabilmemiz sağlandı ki bu hoş süpriz ile sosyal ağ tüm yönleri ile zirve için kullanılmış oldu.

İk zirvesi 2013 genel bakışta genel organizasyon havasını sizlere aktarmak adına paylaşacaklarım bu kadar. Yarın Ana oturumlar paylaşımında buluşmak üzere,

Serhat Levent Kahyaoğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s