Sandığından Daha İyi Olduğunu Kanıtlamaya Çalışmak Yerine , Sadece Gül!

Kahvaltıdan sonra güzel bir kahvenin tüm evi saran o mis gibi kokusunun  – hele kahve çekirdekleri bu sabah çekilmişse- ve lezzetinin yerini hiç bir şey ile değişemem. Bir de elimde beni sürükleyen bir kitap varsa değmeyin keyfime. Harika bir cumartesi ancak bu kadar güzel başlar 😉

Bugün kitap okurken bir şey farkettim . Okuduğum kitaplarda sevdiğim cümlelerin altını çiziyorum ve bunu yıllardır yapıyorum. Tabi ki de bunu biliçli yapıyorum fakat amacımın ne olduğunu bu gün sorgulamaya başladım.

Okuduğum kitabı ikinci defa okumam için kitabın verdiği mesajı anlamış olamam ya da kitaptan hiç bir şey öğrenememiş olmam gerekiyor ki  zaten okumuş olmak için okuyanlardan hiç değilim.

Eskiden okuduğum kitapların tekrardan sayfalarını şöyle bir karıştırdığımda bazı cümlelerin niye altını çizdiğimi bile anlamadım. O zaman benim için önemli olan bir paragraf şimdi bana ne kadar da yabancıydı…

Belki sevdiğim güzel deyişleri dostlarla paylaşmak içindir?! Ama böyle bir durumda kitabı paylaşmayı yeğlerim.

Neyse bilicimin akışını sizlerle paylaşmak yerine bugün okuduğum kitaptaki altını çizdiğim yeri sizlerle paylaşayım ki amacına ulaşsın;

” Kendini dünyanın en değersiz yaratığı gibi hissettiğinde bile kendini iyi hissetmeye çalış. Bütün olumsuz düşünceleri silip at ve ruhunu ve bedenini Yüce Ana’nın ellerine bırak ; kendini dansa , suskunluğa ya da oğluna okula götürmek ,yemek yapmak,evi derleyip toplamak gibi sıradan, gündelik etkinliklere teslim et. Eğer zihin yaşadığın ana odaklanmışsa herşey tapınmadır.

Hiç kimseyi hiç birşeye ikna etmeye çalışma. Bir şeyi bilmediğinde ya sor ya da git öğren. Ama birşey yaparken sessiz akan ırmak gibi  ol ve kendini daha büyük güce aç. İnan! sadece yapabileceğine inan.

……

“Olumlu düşünmek” gerektiğine inanan ve kendi kendilerine durmadan sevildiklerini , güçlü ve yetenekli olduklarını söyleyen insanlar gibi olma. Böyle yapmaya ihtiyacın yok, çünkü öyle olduğunu zaten biliyorsun. Bundan kuşkuya düşersen – ki bence gelişmenin bu sevresinde sık sık olur- önerdiğim gibi yap. Sandığından daha iyi olduğunu kanıtlamaya çalışmak yerine , sadece gül. Kaygılarına ve güvensizlerine gül. Endişelerine alaycı bir gözle bak.İlk başta zor gelebilir, ama yavaş yavaş alışırsın.”

“portobello cadısı”

Muhteşem cumartesiler!

Elif KORAY

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s